نظرسنجی: کتاب داستانی منتخب شما برای آذرماه کدام است؟
این نظرسنجی بسته شده است.
دایی جان ناپلئون / ایرج پزشک زاد 20.00% 3 20.00%
قلعه حیوانات / جورج اورول 13.33% 2 13.33%
کالیگولا / آلبر کامو 26.67% 4 26.67%
ناپیدا / پل استر 40.00% 6 40.00%
در کل 15 رأی 100%
*شما به این گزینه‌ی رأی داده‌اید. [نمایش نتایج]

 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
دوره کتابخوانی آذرماه 94 (داستانی)
نویسنده پیام
hosein78 آفلاین
مدیر انجمن
*****


  

   664
   Jan 2014
   67
ارسال: #1
دوره کتابخوانی آذرماه 94 (داستانی)
درود بر همه دوستان کتابخوان

به همت دوستان عزیز در گروه تلگرام دوره های جدید کتابخوانی تابستان و پاییز 94 در چهار دوره برگزار شد و نقد و بررسی و نظرات دوستان درباره کتابهای انتخاب شده برای این دوره ها در گروه تلگرام و تاپیکهای مربوطه مطرح شد:
دوره کتابخوانی تیرماه 94
دوره کتابخوانی مردادماه 94
دوره کتابخوانی شهریورماه 94
دوره کتابخوانی مهرماه 94

تاپیک حاضر مربوط به فعالیتهای دوره کتابخوانی آذرماه 94 است. در این دوره تصمیم بر آن شد که با برگزاری نظرسنجی از بین کتابهای پیشنهادی دوستان در دو بخش ادبیات داستانی و غیر داستانی دو کتاب برای مطالعه در این دوره انتخاب شود.

کتابهای پیشنهادی بخش داستانی:
 • دایی جان ناپلئون / ایرج پزشک زاد
 • قلعه حیوانات / جورج اورول
 • کالیگولا / آلبر کامو
 • ناپیدا / پل استر

از دوستان عزیز تقاضا می شود که بعد از مطالعه معرفی آثار داستانی که در پستهای بعدی قرار خواهد گرفت، از طریق فرم نظرسنجی بالای همین صفحه، رای خود را فقط به یک اثر که علاقمند به مطالعه آن در این دوره هستید اعلام نمایید.

* دوستان عزیز پیشنهاد دهنده کتاب برای این دوره لطفا معرفی کوتاهی از کتاب داستانی پیشنهادی خود را در پست های بعدی قرار بدهید. لازم به ذکر است کتابهایی که فاقد معرفی باشد از فرم نظرسنجی حذف خواهد شد. فرم نظرسنجی بعد از تکمیل پستهای معرفی کتابها قرار داده خواهد شد.

برای شرکت در نظرسنجی انتخاب کتاب غیر داستانی آذر ماه به این تاپیک مراجعه کنید.

[تصویر: ketabkhan_tel.png]

[تصویر: baner.jpg]
(آخرین ویرایش در این ارسال: 11-17-2015 03:52 PM، توسط hosein78.)
11-17-2015 02:04 PM
پاسخ با نقل قول
hosein78 آفلاین
مدیر انجمن
*****


  

   664
   Jan 2014
   67
ارسال: #2
دایی جان ناپلئون / ایرج پزشک زاد
[تصویر: 200px-Daei_jaan_Napoleon.jpg]
دایی جان ناپلئون
ایرج پزشک زاد


کتاب دایی جان ناپلئون جزو پر فروش‌ترین کتاب‌های ایرانی است و شخصیت‌های آن الگوهای ملی هستند. به دیگر بیان، تبلور شخصیت‌های کتاب را می‌توان در جامعهٔ ایرانی یافت. کتاب دائی جان ناپلئون با لحنی طنز آمیز و دلنشین برخی صفات مردم ایران را در قالب داستانی پر نشیب و فراز و جذاب به ریشخند می‌گیرد. کتاب خواننده را ضمن لذت بردن از طنز شیرین کتاب به تفکر وا می‌دارد.

شخصیت دایی جان ناپلئون تبلور قشر وسیعی از مردم ایران است که با ساده اندیشی بجای ریشه یابی و پرداختن به امور اصلی از طریق تفکر با خیال پردازی و رویا بافی همواره به اموری توجه می‌کنند که اصولاً وجود خارجی ندارند و دچار توهم انگلیسی ترسی هستند.

[تصویر: ketabkhan_tel.png]

[تصویر: baner.jpg]
11-17-2015 03:02 PM
پاسخ با نقل قول
hosein78 آفلاین
مدیر انجمن
*****


  

   664
   Jan 2014
   67
ارسال: #3
قلعه حیوانات / جورج اورول
[تصویر: 148681_280x382.jpg]
قلعه حیوانات
نویسنده: جورج اورول

مترجم:حوریا موسایی
تعداد صفحات:126

مزرعه حیوانات (به انگلیسی: Animal Farm) که در ایران به نام قلعهٔ حیوانات نیز شناخته شده‌است، رمانی پادآرمان‌شهری به زبان انگلیسی و نوشتهٔ جورج اورول است. این رمان در طول جنگ جهانی دوم نوشته و در سال ۱۹۴۵ میلادی در انگلستان منتشر شد، ولی در اواخر دههٔ ۱۹۵۰ میلادی به شهرت رسید. این رمان دربارهٔ گروهی از حیوانات است که در اقدامی آرمان گرایانه و انقلابی، صاحب مزرعه (آقای جونز) را از مزرعه اش فراری می‌دهند تا خود ادارهٔ مزرعه را به دست گرفته و «برابری» و «رفاه» را در جامعه خود برقرار سازند. رهبری این جنبش را گروهی از خوک‌ها به‌دست دارند، ولی پس از مدتی این گروه جدید نیز به رهبری خوکی به نام ناپلئون همچون آقای جونز به بهره کشی از حیوانات مزرعه می‌پردازند و هرگونه مخالفتی را سرکوب می‌کنند.اين اثر يکي از دو رمانی است که موجب شهرت نويسنده‌اش شده و به روشني و با زباني سمبوليک و طنزآلود در «نقد شيوه‌ي کمونيستي حکومت» و روش‌هاي سوسياليستي اداره‌ي کشور تاليف شده است و توسط برخي از منتقدين در گروه عالي‌ترين آثار ادبي قرن قرار گرفته است.

اریک آرتور بلر (به انگلیسی: Eric Arthur Blair) با نام مستعار جرج اورول (به انگلیسی: George Orwell) (زادهٔ ۱۹۰۳ - درگذشتهٔ ۱۹۵۰) داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی بود. او را بیشتر برای دو رمان سرشناس و پرفروشش مزرعه حیوانات و هزار و نهصد و هشتاد و چهار می‌شناسند. این دو کتاب بر روی هم بیش از هر دو کتاب دیگری از یک نویسنده قرن بیستمی، فروش داشته‌اند. او همچنین با نقدهای پرشماری که بر کتاب‌ها می‌نوشت، بهترین وقایع‌نگار فرهنگ و ادب انگلیسی قرن شناخته می‌شود.

معروفترین جمله کتاب قلعه حیوانات«همه حیوانات باهم مساویند، اما برخی مساوی ترند» است که در زبان انگلیسی به صورت یک ضرب المثل و جمله کنایه آمیز وارد شده‌است.

[تصویر: ketabkhan_tel.png]

[تصویر: baner.jpg]
11-17-2015 03:08 PM
پاسخ با نقل قول
hosein78 آفلاین
مدیر انجمن
*****


  

   664
   Jan 2014
   67
ارسال: #4
کالیگولا / آلبر کامو
[تصویر: do.php?img=1427]
کالیگولا
نوشته: آلبر کامو

ترجمه: ابوالحسن نجفی

کالیگولا (به فرانسوی: Caligula) نمایش‌نامهای است که آلبر کامو، نویسنده‌ی الجزایری-فرانسوی، نوشتن آنرا در سال ۱۹۳۹ آغاز کرد و اولین نسخه آن در ماه مه ۱۹۴۴ بدست انتشارات گلیمر به چاپ رسید. بعضی از منتقدین، این کتاب را متعلق به مکتب اگزیستانسیالیسم می‌دانند در حالیکه خود کامو همیشه تعلق خود به این مکتب را نفی می‌کرد.

این نمایش بر پایه زندگی کالیگولا، سومین امپراتور روم نوشته شده است که در ۲۱ سالگی بر تخت امپراتوری نشست و در سال ۴۱ میلادی کشته شد. البته آلبر کامو نیز برداشتی خاص از زندگی این امپراتور جوان داشته است. نمایش نشان می‌دهد که کالیگولا، امپراتور جوان رومی، با مرگ خواهرش، دروسیلا، که معشوقه‌اش نیز بود دچار پریشان‌احوالی می‌شود. در بیان حوادث از دیدگاه کامو، کالیگولا نهایتاً بطور عمد زمینه قتل خود را فراهم می‌کند.

پس از مرگ خواهر، کالیگولا که به حقیقت مرگ آگاه شده، حکومت وحشت را آغاز می‌کند: مرگ سایه خود را بر سر اطرافیان کالیگولا می گستراند. دیگر هیچ‌کس، جز تنی چند که با راستی زندگی می‌کنند بر فردای خود ایمن نیست. کالیگولا که اینک قدرت مطلق در اختیار اوست با پوچی در می‌افتد. هربار که ابرمردی بر تخت می‌نشیند محنت و آزمون بزرگی برای خلق آغاز می‌شود.

آلبر کامو (به فرانسوی: Albert Camus) (زادهٔ ۷ نوامبر ۱۹۱۳ - درگذشتهٔ ۴ ژانویه ۱۹۶۰). نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار الجزایری-فرانسوی‌تبار بود. او یکی از فلاسفهٔ بزرگ قرن بیستم و از جمله نویسندگان مشهور و خالق کتاب بیگانه است.
آلبر کامو در سال ۱۹۵۷ به خاطر «آثار مهم ادبی که به روشنی به مشکلات وجدان بشری در عصر حاضر می‌پردازد» برندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات شد. آلبر کامو پس از رودیارد کیپلینگ جوان‌ترین برندهٔ جایزهٔ نوبل و همچنین نخستین نویسندهٔ زادهٔ قارهٔ آفریقا است که این عنوان را کسب کرده‌است. همچنین کامو در بین برندگان نوبل ادبیات، کمترین طول عمر را دارد و دو سال پس از بردن جایزهٔ نوبل در یک سانحهٔ تصادف درگذشت.

ابوالحسن نجفی (زادهٔ ۱۳۰۸ خورشیدی در نجف)، زبان‌شناس و مترجم ایرانی است. او عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و دبیری مجله ادبیات تطبیقی را بر عهده دارد. عمده فعالیت‌های ادبی و علمی او در حوزه ترجمه متون ادبی، ویرایش، زبان‌شناسی و وزن شعر فارسی است. نجفی یکی از دقیق‌ترین دایره‌ها برای طبقه‌بندی وزن شعر فارسی را تدوین کرده که به دایره نجفی معروف است.

نقل قول از کتاب:

تو نمی‌دانی که آدم تنها هیچ‌وقت تنها نیست، تو نمی‌دانی که همه‌جا بار آینده و گذشته همراه ماست! آدم‌هایی که کشته‌ایم با ما هستند. تازه تا اینجا و با این‌ها کار آسان است. اما آن‌هایی که دوستشان داشته‌ایم، آن‌هایی که دوستشان نداشته‌ایم اما دوستمان داشته‌اند، پشیمانی‌ها، هوس‌ها، تلخی و شیرینی...

ممکن است که من منکر چیزی باشم، ولی لزومی نمی‌بینم که آن را به لجن بکشم یا حق اعتقاد به آن را از دیگران سلب کنم.

من همین‌قدر فهمیده‌ام که فقط از یک‌راه می‌شود باخدایان برابری کرد: کافی است که مثل آن‌ها بی‌رحم بشوی.

[تصویر: ketabkhan_tel.png]

[تصویر: baner.jpg]
(آخرین ویرایش در این ارسال: 11-17-2015 03:18 PM، توسط hosein78.)
11-17-2015 03:16 PM
پاسخ با نقل قول
hosein78 آفلاین
مدیر انجمن
*****


  

   664
   Jan 2014
   67
ارسال: #5
ناپیدا / پل استر
[تصویر: n19404.jpg]
ناپیدا
نوشته :پل استر

ترجمه: خجسته کیهان

تا جایی که به لو رفتن داستان نیانجامه بگم رمان پست مدرنی در مورد یک سال از زندگی رو به زوال آدمی هست که به به صورت تو در تو و روایت قصه ای از زمان که تکه تکه شده و دوستی می خواهد این پازل را مرتب کند و معما رو حل کنه:

در چند فصل بهار، تابستان، پاییز... و به زمان های اول شخص، دوم شخص، سوم شخص... و هر بخش این کتاب از زاویه دید مختلفی روایت می شه

تکنیک بالای استر با نثر بسیار جذاب با نثر ساده و گیراش و ترجمه خوب خجسته کیهان به لحاظ بیانی کتاب رو قوت بخشیده.

کتاب در 268 صفحه در سال 88 برای بار اول چاپ شد و در همون سال به چاپ دوم رسید و جزو پرفروش های سال بود.

این کتاب با خرید حق ترجمه و نشر انحصاری توسط نشر افق همزمان با چاپش در جهان در ایران چاپ شد این مورد که برای اولین بار در کشور رخ می داد خیلی سروصدا کرد.
خوندش رو بهتون پیشنهاد می کنم.

[تصویر: ketabkhan_tel.png]

[تصویر: baner.jpg]
11-17-2015 03:21 PM
پاسخ با نقل قول
amin69 آفلاین
کاربر انجمن 1
*


  

   2
   Jul 2015
   0
ارسال: #6
RE: دوره کتابخوانی آذرماه 94 (داستانی)
جستارهایی در باب عشق
آلن د باتن
برگردان :گلی امامی
دیدن ورای آدم ها آسان است،ولی ما رابه جایی نمیرساند، به عبارت دیگر چه آسان و چه بی فایده در دیگران عیب میابیم.آیا وقتی عاشق میشویم بعضا به این دلیل نیست که ، که حتی به بهای کوری خودمان در این فرایند و آن لحظه خواسته ایم دیدن ورای آدم ها را نفی کنیم?اگر بد بینی و عشق دو گزینه ی متقابل باشند ، آیا عاشق شدن ما به آن دلیل نیست که میخواهیم از موضع ضعف بد بینی ، نجات یابیم؟.....
آلن د باتن فلسفه دانی که دست به قلم برده است و ماجرای عشق به کلویه را با نگاه ظریف بین و ژرف اندیش یک فلسفه دان در غالب احساسات موجز بدون روده درازی های حشو آلود و نافذ به تصویر کشیده است
این کتاب بیان گر حالاتی از شوق آشنایی ، اوج لذت هم زاد پنداری در اثنای عشق ، لحظات جدایی و تمام حالاتی است که شاید برای ما بار ها پیش آمده اما توان بیان آن را هم نداشته ایم و به قلم نازک اندیش آلن د باتن با فلسفه ی حاکم بر حالات و رفتارمان به منصه ی ظهور در آمده است
11-18-2015 10:00 PM
پاسخ با نقل قول


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دوره کتابخوانی آذرماه 94 (غیر داستانی) hosein78 4 1,606 11-17-2015 03:40 PM
آخرین ارسال: hosein78
  سری جدید دوره چهارم(مهرماه 94) ft.parham 12 3,498 10-30-2015 12:28 PM
آخرین ارسال: poria_pd
  سری جدید کتابخوانی، دوره سوم تابستان 94، شهریورماه hosein78 12 3,427 09-20-2015 07:26 PM
آخرین ارسال: poria_pd
  سری جدید، دوره ی دوم تابستان 94، مرداد ماه ft.parham 21 4,621 08-20-2015 11:44 PM
آخرین ارسال: zakiye
  سری دوم کتابخوانی، دوره اول mohammad_e 64 9,066 09-18-2014 01:09 PM
آخرین ارسال: Tirgan
  دوره دوم با شازده و چراغ پایان دوره 1 ابان ماه Mohammad 14 4,002 12-03-2013 12:49 PM
آخرین ارسال: Tesla
  دوره پنجم (بهمن91) Arsam1390 35 8,134 08-11-2013 12:51 AM
آخرین ارسال: hshsh
  دوره ششم(اسفند 91) ft.parham 29 6,337 04-28-2013 01:20 AM
آخرین ارسال: kamy_hs14
  دوره چهارم (دی ماه 91) ft.parham 101 15,349 03-08-2013 05:52 PM
آخرین ارسال: Mos.Gh
  (کتاب افتتاحیه مهر ) پایان برنامه این دوره 10 مهرماه Mohammad 25 8,655 12-12-2012 02:36 AM
آخرین ارسال: آرش سلمان یزدی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ماهمه چیز در رابطه با کتابخوانبازگشت به بالابایگانیپیوند سایتی RSS