امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی ویژه کتابخوان Kobo Aura H2O
نویسنده پیام
barobach_so آفلاین
مدیر انجمن

450
   Nov 2011
   27
ارسال: #1
بررسی ویژه کتابخوان Kobo Aura H2O
سلام
یک کتابخوان Kobo Aura H2O  بدست من رسیده که می خوام بررسی تخصصی برای اینجا ازش بزارم. عکس ها رو الآن نمی تونم بزارم و بعد حتما آپدیت می کنم.
اطلاعات فنی این کتابخوان مطابق سایت کوبو به شرح زیر است:
Kobo Aura H2O Technical Specs
Waterproofing IP certified, can be immersed for up to 30 minutes in up to 1 meter of water with port cover closed
Display Extra-large 6.8” Carta E Ink HD touchscreen with high, tablet-grade resolution of 1430 x 1080, 265 dpi
Device Size  179 x 129 x 9.7 mm
Weight 233 g
Connectivity Wi Fi 802.11 b/g/n and Micro USB
Processor 1 GHz
Light Built-in ComfortLight technology with micro-thin coating for durability and even light distribution
Buttons Power on/off
Storage 4 GB
Option to expand up to 32 GB with a micro SD card
Battery Up to 2 months*
Colours Black
Content over 4 million of the best titles the world has to offer in books, comics and kids' titles.
Reading Life Kobo's exclusive reading experience. Read. Collect. Discover. Share.
TypeGenius 10 fonts, 24 sizes, exclusive weight and sharpness settings
Kobo Picks Personal recommendations based on your feedback and interests
Advanced Reading Notes, highlighting, dictionary, and bookmarks
Beyond the Book Dive deeper into what you're reading by tapping on highlighted words to discover related books, authors, articles, and more
Kobo Collections Pre-curated bundles of related authors, eBooks, and articles based around a theme
Stats and awards Learn more about yourself as a Reader and track your progress through books with reading stats. Enjoy spontaneous reading awards just for reading
Sharing Share your favourite passages, quotes, and books to Facebook Timeline
Games Chess and Sudoku
Web browsing Web browser
Supports file formats eBooks: EPUB, EPUB3, PDF, and MOBI
Images: JPEG, GIF, PNG, BMP and TIFF
Text: TXT, HTML, XHTML, and RTF
Comic Books: CBZ and CBR
Supports ePub and Adobe DRM. Read books borrowed from your public library.
Kobo Apps Free Kobo apps for Mac and PC, Apple, Android, Blackberry 10, Windows 8 smartphones, and tablets. Your Kobo eBooks are stored safely in the cloud; retrieve them at any time. Your bookmarks and more are seamlessly synced across all your Kobo eReading apps and devices.
Languages English, French, German, Spanish, Dutch, Japanese, Italian and Portuguese
Setup Set-up Kobo Aura H2O in just a few simple steps from your computer or directly from your Kobo Aura H2O using Wi Fi

اما تجربه شخصی من به ای شرحه:
من قبلا سونی T1  و T2 داشتم و مدتی  PW نسل یک دوستم دستم بوده که به نسبت اونا مقایسه می کنم.

جعبه و بسته بندی:
کتابخوان داخل جعبه ای به شکل زیر که بخشی از اطلاعات فنی رو پشت جعبه نوشته قرار داشت. ( عکس )
داخل جعبه کوبو شامل کتابخوان، کابل اتصال Micro USB ، دفترچه راهنما و یک پارچه کوچک برای نظافت و خشک کردن دستگاه بود
[تصویر:  do.php?img=1247]
[تصویر:  do.php?img=1249]

شکل و مشخصات فیزیکی دستگاه:
اندازه دستگاه 18/2 در 13/2 سانتی متر با ضخامت 1/2 سانتی متر است و عکس اونو در مقایسه با کاغذ A4  ببینید.
[تصویر:  do.php?img=1250]
صفحه کتابخوان 6/8 اینچ معادل 17/3 سانتی متر قطر داره. اندازه اون از کتابخوان های دیگه که معمولا 6 اینچ اند قدری بزرگتره.
کلا دستگاه قدری مربعی تره اما خوش دسته. وزنش هم کمی بیشتره که البته هیچ اذیت کننده نیست.
لوگو Kobo  زیر صفحه نمایش و پشت دستگاه حک شده و لوگو Rakuten شرکت سازنده هم در پشت دستگاه دیده میشه.
[تصویر:  do.php?img=1258]
جنس بدنه از پلی کربنه که اثر انگشت و چربی رو نگه میداره اما به نسبت پلاستیک ( مثل سونی ) این مزیت رو داره که نور رو منعکس نمی کنه.
روی دستگاه فقط یک دکمه روشن و خاموش در قسمت بالای صفحه هست که البته به نظر من نداشتن دکمه فیزیکی برای تعویض صفحه عیب محسوب میشه و سونی تا آخرین مدل خود این دکمه ها رو حفظ کرد. شاید علت نبود دکمه ضد آب بودن این کتابخوان باشه نمی دونم.
در قسمت پایین و زیر دستگاته درپوش پورت ها قرار داره که برای استفاده زیر آب از کتابخوان تاکید شده حتما بسته باشد.
زیر این درپوش Slot  حافظه، پورت Micro USB و دکمه reset  قرار داره.
[تصویر:  do.php?img=1260]
این کتابخوان از استاندارد IP67  استفاده میکنه که ضد آب هست و ادعا می کنه که تا 30 دقیقه در عمق 1 متری آب مورد تست قرار گرفته. تاکید شده حتما بعد از بیرون آمدن از آب خوب صفحه پاک بشه.
همینجا بگم که اگه شما بد صفحه رو تاچ کنید یا دو انگشتی اینکارو بکنید ( در حالت خشک ) پیغامی مبنی بر خشک کردن کامل صفحه ظاهر میشه که گاهی اعصاب خورد کنه.

صفحه نمایش و نور:
صفحه نمایش این دستگاه 1430*1080 پیکسل با 265 dpi  است برای اندازه صفحه بسیار مناسبه و تصویر واضحی رو در اختیار شما میزاره. Front light  کتابخوان بسیار قوی هست ( عکس ). به نظر من از PW  بهتره و حالت خاموشی مطلق رو هم داره که دیگه هیچ اثری از نور دیده نمیشه. دکمه فیزیکی برای کم و زیاد کردن نور نداره ( برخلاف Kobo Aura HD ) 
[تصویر:  do.php?img=1267]
[تصویر:  do.php?img=1266]

ازاونجا که نمی زاره بیش از 10 تصویر در هر ارسال باشه مجبورم بقیه رو در پست های بعدی بنویسم
(آخرین ویرایش در این ارسال: 12-17-2014 09:13 AM، توسط barobach_so.)
12-12-2014 12:49 PM
barobach_so آفلاین
مدیر انجمن

450
   Nov 2011
   27
ارسال: #2
ادامه بررسی ویژه کتابخوان Kobo Aura H2O
رابط کاربری و عملکرد نرم افزاری:
رابط کاربری قدری پیچیده تر از سایر کتابخوان هاست و به اندازه آنها User Friendly نیست و بار اول برای پیدا کردن Setting ها و گزینه های مختلف قدری کاربر را گیج می کند اما بزودی با کار کردن و عادت کردن این مشکل حل میشه.
ابتدای راه اندازی دستگاه از شما account  سایت کوبو مطالبه می کنه که باید در این سایت با ایمیلتون یک حساب درست کنید و برنامه کوبو برای PC  هم دانلود کنید ( بگذریم از مشقات فیلتر بودن این سایت ها ). می تونید با خود دستگاه به اینترنت متصل بشید که به علت مشکلات فیلنرینگ توصیه نمیشه، میشه هم از کامپیوتر اینکارو کرد.
[تصویر:  do.php?img=1252]
سه منوی اصلی در نوار پایین دستگاه هست که شما رو به جاهای مختلف ( کتابخانه، دیکشنری و فروشگاه ) هدایت میکنه و یک منوی Settings   هم در بالای صفحه به شما اطلاعات باتری و .. و دسترسی تغییرات نور، وای فای و یا رفتن به منوی اصلی Settings  را می ده.

به غیر از تنظیمات معمول  بخشی در منوی Settings  هست به نام  Beta Features  که به نظر من اصلا جایگاه مناسبی نداره. در این منو تعدادی بازی ( مثل شطرنج سودوکو و ..) برای سرگرمی قرار داده شده که لطف خودشونو دارن.
[تصویر:  do.php?img=1264][تصویر:  do.php?img=1263][تصویر:  do.php?img=1265]
 Browser  هم توی همین بخش هست ( بسیار گشتم تا پیداش کردم ). عملکرد Browser در حد کتابخوان الکترونیک خوبه ولی باز هم فلش می زنه، فقط یک تب در اختیارتون میزاره و البته صفحات فارسی رو مناسب نشون نمیده. ( باید فونت نصب کنید )
[تصویر:  do.php?img=1261]
بخشی هم به اسم Sketch  در همین بخش از Setting  هست که به شما امکان طراحی و یا نوشتن آزاد با انگشت میده . لازمه متذکر بشم که این دستگاه برخلاف سونی هیچ نوع قلمی برای نوشتن یا نقاشی نداره.
[تصویر:  do.php?img=1262]
یک امکان دیگه که تا این لحظه هنوز نتونستم پیداش کنم که نبودش بسیار آزار دهنده و شرم آوره اینه که نمیشه برای دستگاه پسورد و رمز ورود گذاشت.
همچنین دستگاه screen saver و بخش دیدن تصاویر نداره

اما یک تمکان خوبی که داره امکان اضافه کردن Account سایت های Adobe, Facebook, Pocket هست که مورد پاکت بسیار کاربردیه
می دونیم که پاکت برای انتخاب صفحه ای هست که الآن وقت خوندنشونداریم و دوست داریم بعدا بخونیمش قبلا توی اندروید و ویندوز حساب کاربریشو وارد می کنیم و با اضافه کردن هر صفحه بهش میشه اون صفحه رو تو کوبو هم خواند.

مجددا برای ارسال عکس میرم ارسال بعدی
(آخرین ویرایش در این ارسال: 12-13-2014 11:01 PM، توسط barobach_so.)
12-12-2014 01:04 PM
barobach_so آفلاین
مدیر انجمن

450
   Nov 2011
   27
ارسال: #3
ادامه بررسی ویژه کتابخوان Kobo Aura H2O
تجربه کتابخوانی :
تجربه کتاب خواندن با کوبو شیرین است و من در کل راضیم. صفحه بزرگ کمک میکنه فضای بیشتری دیده شود و امکان مانور بیشتری رو می ده. دستگاه می تونه خودش حاشیه ها رو تا حدی حذف کند ( این امکان با یک آزمون و خطا در  دو حالت Portrait  و Landscape  بهترین حالت دید ممکن قبل از زوم رو به شما نشون میده )
[تصویر:  do.php?img=1271]
[تصویر:  do.php?img=1269]
[تصویر:  do.php?img=1270]
زوم هم میشه کرد اما این زوم بصورت دو انگشتی که روی تبلت های اندرودی میبینید نیست و با منوی ابزار ممکنه. حالت Pinch  سونی رو نداره و به اون راحتی نیست ( هیچ دستگاهی تو زوم دستی مثل سونی نیست ) موقع اجبار بیشتر باید از زوم استفاده کرد.
[تصویر:  do.php?img=1268]
اگر دو انگشتی صفحه رو لمس کنید اخطار خشک کردن دستگاه که بالاتر گفتم ظاهر میشه.
برای تورق و صفحه زدن میشه در منوی تنظیمات انتخاب کرد که با تب کردن کجای اسکرین، صفحه کتاب جلو یا عقب بره یا منو ظاهر شه و ازین بابت که حالت های انتخاب متعددی داره خوبه و تا حدی نداشتن دکمه فیزیکی Navigate  رو جبران کرده.
[تصویر:  do.php?img=1254]
دستگاه فرمت های زیادی رو اجرا میکنه و بصورت انگلیسی مشکلی نداره و کلا مثل بقیه کتابخوان هاست.

[تصویر:  do.php?img=1257][تصویر:  do.php?img=1253]
کتابخوان برای فایل های PDF  به نسبت Epub  امکانات کمتری داره بطوری که در بعضی از PDF ها نمیشه فونت رو تغییر داد و یا High light  انجام داد و لغات را در اینترنت یا دیکشنری جست و جو کرد. مجدد اعلام کنم که برای هایلایت و .. قلمی موجود نیست.
[تصویر:  do.php?img=1255]
در مورد متون فارسی PDF    خوانده میشه و من فقط با یک نمونه TXT, RTF, HTML  امتحان کردم که نشان داده نشد، Epub  فارسی رو هم امتحان کرده بودم که نشون نداد ولی با این فایلی که دوستمون اینجا ساخته تست کردم خیلی خوب با همه امکانات ( بزرگ کردن و هایلایت و .. ) نمایش داد.

امکان مشاهده وضعیت مطالعه و آمار عملکرد شما از امکانات جالب کوبو هست که هم در کتابخوان و هم در نرم افزار نصب شده روی PC موجوده
[تصویر:  do.php?img=1256]

نتیجه گیری :
دستگاه در کل مورد قبول و رضایت من واقع شد. 
امکانات سخت افزاری و مشخصات فیزیکی و ظاهری کلا شاید خیلی محل بحث نباشه و در مورد این دستگاه خوب از نقاط قوت اون هست و کوبو رو از پیشتازان این صنعت می کنه
بیشترین نارضایتی ها در مورد نقاط قوت و ضعف نرم افزاری هست که تفاوت یک برند مثل سونی رو با بقیه مشخص می کنه اما در مورد این دستگاه امکانات نرم افزاری هم در حد قابل قبول و خوبی هست. 
در نهایت میتونم خریدشو بهتون توصیه کنم.

این دستگاه از سیستم عامل لینوکس بهره می بره و همه این تجربیات با فریمور پیش فرض دستگاه و بدون هیچ تغییری اتفاق افتاده.
=============================================

در آینده میخوام با کمک دوستان نسبت به اضافه کردن و تغییرات در سیستم عامل و ریختن کوریدر و ... اقدام کنم که تجربیات اون رو هم به اشتراک میزارم

فعلا چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه ولی اگه مطلبی رو داشتم که اضافه کنم پست رو آپدیت می کنم.

برای کسانی که میخوان ازین کتابخوان بخرن و یا شاید سوالی دارن من در خدمتم

ضمنا باز نشر و یا دخل و تصرف در این review  برای بچه های انجمن آزاده.
(آخرین ویرایش در این ارسال: 12-12-2014 01:15 PM، توسط barobach_so.)
12-12-2014 01:13 PM
barobach_so آفلاین
مدیر انجمن

450
   Nov 2011
   27
ارسال: #4
RE: بررسی ویژه کتابخوان Kobo Aura H2O
سلام
پست شماره 2 در مورد Browser
و در انتها در مورد اکانت های مختلف خصوصا پاکت به روز رسانی شد
(آخرین ویرایش در این ارسال: 12-14-2014 09:15 AM، توسط barobach_so.)
12-13-2014 11:02 PM
drdre آفلاین
مدیر بازنشسته

281
   Jan 2013
   9
ارسال: #5
بسیار عالی. ممنون از وقت و حوصله ای که بخرج دادید تا بقیه هم آگاه بشند.

به طه به یاسین (سید هادی گرسویی)

12-14-2014 12:52 AM
parsaargan آفلاین
استادان

118
   Jul 2014
   14
ارسال: #6
قیمتش چنده و کجا گیر میاد ؟؟؟ 4

به نام پروردگار
12-14-2014 07:23 PM
barobach_so آفلاین
مدیر انجمن

450
   Nov 2011
   27
ارسال: #7
(12-14-2014 07:23 PM)parsaargan نوشته شده توسط:  قیمتش چنده و کجا گیر میاد ؟؟؟   4
سلام
تو ایزان هنوز این مدل رو ندیدم ( چند ماهه اومده )
تو خارجه 180 دلاره

تو ایران کمانرایانه مدل KObo Aura HD رو داره طرف 900 اینا هست
12-14-2014 07:40 PM
sadeghdota آفلاین
کاربر انجمن 2
**

26
   Mar 2014
   0
ارسال: #8
درود سپاس از وقتی که گذاشتید
جالب اینجاست که در این سایت نوشته Kobo Aura H2O حالت Landscape Mode نداره...!!!
و ظاهرا اشتباه نوشته !
http://ebook-reader-review.toptenreviews.com/
یک جا دیدم با پیپر وایت مقایسش کردید , به نظر من بهتره با Kindle Voyage مقایسش کنید که هم رده خودشه...
میخواستم یه Kindle Voyage بخرم , دیدم تا 3-4 ما دیگه دارم میرم سربازی ...
بعد از 2 سال هم که برگردم ,کتاب خوان های بهتری تولید شده...
تو سربازی هم که نمیشه کتابخوان برد...
خلاصه منصرف شدم.
ولی تو دلم مونده که بگم : سربازی اجباری فقط تو چند تا کشور(حدود 20 تا)که اکثرا اوضاع اقتصادی و ارتش داغون دارن, وجود داره. و فقط توی 3 تا کشور هست که بیشتر از 18 ماه هست !!! خدا وکیلی خیلی خوش شانسم که الان توی یکی از همون 3 تا کشورم !!!!!!!! حیف 2 سال عمرم ! جالب اینجاست که فقط 2 ماهش اموزش رزمی هست, و بقیش حمالی برای دولت با حقوق ماهیانه 50 هزار تومنه ! و جالب تر این که هیچ کدام از سربازانی که میان بیرون نمیتونن با تخصص کافی با تفنگ شلیک کنند, چون مدت و کیفیت اموزش کم هست,
خلاصه نمیرم سربازی , میرم حمالی... از عمرتون لذت ببرید.
شاد باشید
12-15-2014 11:31 AM
barobach_so آفلاین
مدیر انجمن

450
   Nov 2011
   27
ارسال: #9
سلام

خواهش می کنم امیدوارم کمکی کرده باشه
اول بگم که من خودم سربازم و 20 روز دیگه ترخیصم. تو خود نظام وظیفه هم سربازی کردم و تو این مدت هم اینجا سر میزدم هم دو تا کتابخوان عوض کردم (فروختم) و هم اینو خریدم یه مدت هم می بردم با خودم و تو نگهبانی ها می خوندم ( همین کتاب کوه جادو برنامه های همین سایت ) البته حفاظت نباید ببینه 4
صد البته همه نقدهایی که شما فرمودین بهش وارده

ولی بحث اصلی بله تو لینکی که گذاشتین اشتباه نوشته و کوبو Landscapr Mode داره و بخاطر صفحه بزرگش خیلی هم کمک کننده هست
(آخرین ویرایش در این ارسال: 12-15-2014 01:33 PM، توسط barobach_so.)
12-15-2014 01:32 PM
hosein975 آفلاین
کاربر انجمن 2
**

14
   Dec 2014
   0
ارسال: #10
داداش سربازی حمالی نیست. وقتی پای افتخار کردن به ایران می رسه هممون از ارتشها و سربازهای کشورگشای ایرانی دم می زنیم و افتخار می کنیم که به نظر من همچین افتخاری هم نداره ، اما وقتی پای عمل خودمون می رسه از کشورهائی که ارتش ندارند تعریف و تمجید می کنیم و آه سر می کشیم که چرا تو ایران زندگی می کنیم. برادر من اگر ایران ارتش و سرباز و نیروی نظامی نداشت که الان داعش داشت تو تهران خون بچه ایرانی تو بطری های پپسی کولای آمریکائی می خورد که البته دست ساخته همان کشورهای بی ارتش خیلی نازنین و خوبی هستند که خیلی هامون فقط کیندلشو می بینیم ولی لشگر کشی ها و جنایتهای جنگی اش در گوشه گوشه دنیا رو نمی بینیم.
البته قصد این بحثها رو نداشتم که اینجا جاش هم نیست ولی وقتی بحث خارج از موضوع میاری وسط ، همین میشه . از دیگر دوستان عذرخواهی می کنم و همچنین از مدیریت. باز هم از همه پوزش می خوام بابت خارج شدن از موضوع انجمن. اگر هم خواستید و صلاح دیدید حذفش کنید.
12-15-2014 05:11 PM

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بررسی قابلیت های PDF در کتابخوان Onyx Boox M96 Universe rostamiani 17 5,949 11-28-2016 10:11 PM
آخرین ارسال: Andromeda
  بررسی ویژه کتابخوان BOYUE T61 از ketabkhan.info ft.parham 31 6,828 10-17-2016 10:49 AM
آخرین ارسال: sd21548

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ماهمه چیز در رابطه با کتابخوانبازگشت به بالابایگانیپیوند سایتی RSS